Posturálně-dechový trénink

6 TÝDENNÍ POSTURÁLNĚ-DECHOVÝ TRÉNINK PRO DĚTI I DOSPĚLÉ !


Co Vás čeká na posturálně-dechovém tréninku?

  • Instruktáž pro správné cvičení s dechovým trenažérem, nastavení optimálního dechového tréninkového odporu
  • Porozumění provázanosti dechu a držení těla
  • Správné dýchání: Zaměřuje se na hluboké, pomalé dýchání, které zapojuje bránici a zvyšuje kapacitu plic. Důležité je také uvědomění si dýchacích vzorců a odstranění případných dysfunkcí.
  • Stabilizace středu těla: Práce s bránicí, hlubokými svaly břicha a pánevního dna, které jsou klíčové pro stabilitu páteře a správné držení těla.
  • Zlepšení držení těla: Nácvik správného postavení páteře, pánve a hrudníku s cílem snížit napětí ve svalech, kloubech a vazech.
  • Koordinace dýchání a pohybu: Synchronizace dechových technik s pohyby těla pro zvýšení účinnosti cvičení a redukci napětí.
  • Relaxační techniky: Zahrnuje cvičení pro uvolnění napětí v těle, což může přispět ke snížení stresu a úzkosti.

Posturálně-dechový trénink

Efektivita dechového tréninku se potvrdila v mnoha sportovních disciplínách a své místo má i v oblasti fyzioterapie, zejména při léčbě dechových obtíží. Nádechové svaly na které je primárně cílený odporový trénink s trenažérem, jsou důležité nejen pro dechovou funkci, hrají také klíčovou roli v držení těla a pohybu vpřed. Pokud se při tréninku dýchacích svalů využívají náročnější polohy, které vyžadují koordinaci bránice jak pro posturální, tak i dechovou funkci, mluvíme o posturálně-dechovém tréninku. Tato metoda vychází z fyziologického vlivu dýchání na metabolismus a stabilitu těla. Trénink zahrnuje postupné zvyšování dechového odporu přes trenažéry a je kombinován s cvičeními, která kladou větší nároky na držení těla, a to jak staticky, tak dynamicky.

Posturálně-dechové souvislosti

Sportovní výkon klade vysoké nároky na dechové svaly a síla končetin při pohybu vyžaduje kvalitní posturální stabilitu. Rychlé pohyby horními nebo dolními končetinami mají na proces dýchání jen malý vliv, avšak opakované pohyby již vyžadují precizní kontrolu trupu a představují výzvu pro centrální nervový systém (CNS), který musí koordinovat jak dechové, tak posturální funkce. Při střetu priorit CNS mezi dýcháním a držením těla je vždy upřednostněno dýchání, protože dlouhodobý maximální výkon nelze podávat při zadržování dechu. Kvalitní sportovní výkon není pouze otázkou svalové síly, ale také správné postury, která může být klíčovým faktorem v prevenci tělesných poškození. Nejde jen o akutní zranění, ale také o chronická mikrotraumata způsobená špatným držením těla. Únava dechových svalů byla spojena s neefektivními posturálními strategiemi, což vede k energeticky náročnému a neefektivnímu pohybu, který nejen že snižuje možnost dalšího zrychlení sportovce, ale v horším případě může vést k poranění. Dýchání hraje důležitou roli i v energetickém krytí během fyzické zátěže a je klíčové pro regeneraci po výkonu.

Harms et al. (1997) prokázali vzájemný vztah mezi dechovou prací a průtokem krve na periferií (zejména dolních končetin) během maximálního výkonu na ergometru. Následně několik dalších autorů dospělo k závěru, že vasokonstrikční stimul (metaboreflex) pro končetiny vzniká přímo v nádechových svalech. Tento reflex je aktivován při akumulaci metabolitů v nádechových svalech, které stimulují nervová vlákna, což vede ke zvýšení sympatické aktivity a generalizované vasokonstrikci. To následně způsobuje přesměrování krve z pracujících svalů na dýchací svaly, což může vést ke snížení průtoku krve v končetinách a zhoršení jejich únavy

Jediný způsob, jak obejít tuto vestavěnou "brzdu" v těle, je trénink dýchacích svalů samostatně. V praxi to znamená, že když vám při náročném výstupu do kopce začne docházet dech, váš mozek automaticky aktivuje tuto "brzdu". Omezí přísun okysličené krve do svalů končetin a upřednostní zásobení oslabeného dýchacího systému, který je pro tělo klíčový. Jakmile dosáhnete tohoto bodu vyčerpání, tato ochranná reakce se spustí a vy jste nuceni zpomalit – například při běhu nebo jízdě na kole vám "ztěžknou nohy". Pokud však dokážete posílit dýchací svaly nezávisle na zbytku těla a posunout hranici jejich únavy na vyšší úroveň, můžete tuto reakci oddálit a déle trénovat. Silnější dýchací svaly se stanou odolnějšími, výkonnějšími a méně náchylnými k únavě. Důležitý je také psychologický efekt. Když je pro Vás dýchání během zátěže pocitově snazší, můžete se při tréninku nebo závodě více soustředit na výkon a jít až na hranici svých možností, což vám umožní běžet nebo jet rychleji a s větší intenzitou.

Nádechový trenažér POWERbreathe

  • POWERbreathe není určen pouze pro vrcholové sportovce. Posílení dýchacích svalů může být prospěšné i pro lidi se sedavým zaměstnáním, děti, seniory s omezenými pohybovými schopnostmi, nebo pro ty, kteří trpí astmatem, alergiemi, chronickou bronchitidou či dušností způsobenou srdečním onemocněním.

V případě dechových obtíží Vám váš lékař (pneumolog, alergolog, neurolog, pediatr, rehabilitační) může předepsat POWERbreathe Medic. ZP hradí 584,64 Kč, doplatek pacienta činí 949,- Kč. Dechový odpor lze manuálně nastavit v rozsahu 1 - 78 cm H2O.

Všem ostatním doporučujeme zakoupit POWERbreathe medium plus, jehož zátěž lze manuálně nastavit v rozsahu 23 - 186 cm H2O, což je zcela dostatečný rozsah pro zdravého dospělého člověka, včetně výkonnostních sportovců.